Już kilka lat temu świat zachłysnął się odkryciem, którego dokonali miłośnicy tego, co naturalne. Wiara w uzdrawiającą moc darów pochodzących z przyrody na stałe zagościła w kosmetyce i medycynie. Może jednak należałoby rzec, że nie było to żadnego rodzaju novum, a raczej powrót do metod doskonale znanych naszym przodkom. I chociaż o zbawiennym wpływie olejków na nadwyrężone ciężkim dniem nerwy słyszał raczej każdy, to nie każdy wie, albo może raczej wierzy, że sprawdzają się one również w kwestiach o zdecydowanie bardziej medycznym zabarwieniu. Aromaterapia na przeziębienie – czy może być skuteczna?
Czym jest aromaterapia?
Najprościej mówiąc, aromaterapia to oddziaływanie na zmysły i ciało z wykorzystaniem substancji, tak zwanych olejków, o roślinnym pochodzeniu. Pozyskiwane z różnych części rośliny, specyfiki te charakteryzują się odmiennymi właściwościami, o których decyduje też sposób ich podania. Olejki mogą być bowiem aplikowane w formie masażu, inhalacji, kąpieli, płukanek czy na przykład okładów. Jedne będą działały uspokajająco, inne przeciwbólowo. Jeszcze inne pomogą złagodzić dolegliwości układu pokarmowego. Są też takie, które okażą się niezastąpioną pomocą w walce z chorobami układu oddechowego.
Terapia przez oddychanie
Pewnie niejedna osoba pamięta z dzieciństwa sposoby mam na siedmiodniowy katar. Zanim rynek opanowały wszelkiego rodzaju farmaceutyki i nowinki ze świata medycznego laboratorium, najskuteczniejsze medykamenty znajdowały się w domowych apteczkach kuchennych i łazienkowych szafkach. Gdy z podwórka wracało się kichając lub jesienny spacer kończył się chrypką, na stole natychmiast pojawiał się sprzęt do inhalacji, z którego wydobywała się aromatyczna woń. Przy tej okazji właśnie większość z nas miała swój pierwszy kontakt z olejkami i aromaterapią.
Bez odpowiedniej wiedzy oczywiście można by zaprzeczyć, jakoby aromaterapia na przeziębienie była skutecznym rozwiązaniem. Jak się jednak okazuje, przez wiele lat to właśnie roślinne substancje stanowiły podstawę w leczeniu najcięższych nawet chorób górnych dróg oddechowych. I nie ma się czemu dziwić. Jak bowiem najlepiej wpłynąć na problemy oddechowe, jeśli nie właśnie za pośrednictwem wdychanego przez chorego powietrza?
Aromaterapia na przeziębienie i grypę
Skoro olejki tak dobrze sprawdzają się jako środki wspierające rekonwalescencję chorego z problemami oddechowymi, nic dziwnego, że powszechnie były i są stosowane w przypadku pojawienia się objawów przeziębienia. Katar, kaszel, suchość w nosie i gardle, chrypka. Na wszystko to znajdzie się odpowiedni środek. Z jakich zatem wariantów możemy skorzystać?
Olejek sosnowy
Jeden z najpopularniejszych to olejek sosnowy, aplikowany w formie wcierek, płukanek i inhalacji. Jako środek o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych pomaga uporać się z niedrożnością nosa i różnego rodzaju zakażeniami. Działanie antyseptyczne wykorzystuje się w leczeniu infekcji dróg oddechowych o różnym podłożu.
Olejek eukaliptusowy
Olejek eukaliptusowy jest najczęściej wykorzystywany do przeprowadzania zabiegów inhalacji. Działa przeciwzapalnie, wykrztuśnie, rozkurcza oskrzela, udrażnia nos i zatoki. Dodatkowo mobilizuje do pracy układ odpornościowy pacjenta.
Olejek herbaciany
Olejek herbaciany to z kolei znany środek antyseptyczny, stosowany również w kosmetyce. Jeśli chcemy sprawdzić, czy aromaterapia na przeziębienie rzeczywiście może mieć zbawienny wpływ, właśnie po ten specyfik powinniśmy sięgnąć. Przeciwgrzybiczy, przeciwwirusowy i przeciwbakteryjny olejek z drzewa herbacianego złagodzi objawy kataru, kaszlu, a także różnego rodzaju choroby gardła i dziąseł.
Olejek goździkowy
Innym specyfikiem, chętnie wykorzystywanym także w produktach farmaceutycznych, jest olejek goździkowy. Obecny w nim składnik o nazwie eugenol, doceniany jest nie tylko za swoje działanie bakteriobójcze, ale też znieczulające. Dzięki niemu olejek goździkowy jest szeroko stosowany w leczeniu reumatyzmu oraz jako środek łagodzący bolesne objawy infekcji górnych dróg oddechowych.
Olejek dobry na wszystko
Jeśli zastanawiasz się w jaki sposób wspomóc swój organizm w ciężkich chwilach przeziębienia i grypy, a przy okazji poprawić sobie nastrój, śmiało możesz sięgnąć po jeden ze sposobów, które oferuje aromaterapia. Jak mówią, w zdrowym ciele zdrowy duch, a zdrowy duch to zdrowe ciało.